„Message house” w komunikacji kryzysowej
O tym, jak ważne jest ustalenie kluczowych komunikatów dla mediów i wszystkich innych interesariuszy zaangażowanych i/lub zainteresowanych kryzysem, pisałam już m.in. tutaj.
Po co tak naprawdę opracowuje się kluczowe komunikaty (ang. key messages) w sytuacji kryzysowej:
- aby podsumować aktualną sytuację firmy,
- by były wykorzystywane jako podstawa do komunikacji ze wszystkimi grupami docelowymi – mówimy jednym głosem!
- aby były na tyle proste i zrozumiałe, co umożliwi ich kopiowanie i przekazywanie dalej – w mediach społecznościowych bezcenne,
- by je wreszcie na bieżąco aktualizować, w miarę rozwoju sytuacji.
A oto jak powinien wyglądać „message house”, czyli zestaw kluczowych komunikatów na potrzeby komunikacji z mediami i innymi interesariuszami:
To uniwersalny schemat, przyda się w konstruowaniu każdego innego komunikatu prasowego, ale w sytuacji kryzysowej jest szczególnie istotny.
Jego nieodłączną częścią, do użytku wewnętrznego firmy, powinna być lista Q&A (ang. Questions & Answers), czyli pytania, które w związku z komunikowanymi treściami mogliby zadać np. dziennikarze, i odpowiedzi, których w takiej sytuacji należy udzielić.
Przemyślana i dobrze opracowana lista Q&A:
- będzie zawierała najbardziej wrażliwe, trudne i niewygodne pytania w kryzysie,
- dzięki przygotowanym zawczasu odpowiedziom nie pozostawi otwartych drzwi do spekulacji i zadawania kolejnych trudnych pytań,
- będzie skalowalna, tzn. łatwa do zaadoptowania dla różnych grup interesariuszy, np. mediów, konsumentów, partnerów biznesowych, etc.
- to „żywy dokument” – na bieżąco aktualizowany pod kątem rozwijającej się sytuacji kryzysowej i pytań zadawanych przez różne grupy docelowe różnymi kanałami dotarcia.